Zadanie 9 Przeprowadzenie konwersatoriów na temat: Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia …. Prezentacja może obejmować podstawowe reguły prawa cywilnego i karnego – w konwencji odpowiedniej dla grup wiekowych

Powyższe zadanie zostało przeprowadzone w formie prelekcji i pogadanki przeprowadzonej przy pomocy  policjanta. Celem pogadanek było uświadomienie potrzeby przestrzegania prawa, rozwijanie umiejętności przewidywania skutków i następstw łamania ustalonych norm postępowania oraz poznanie podstawowych reguł prawa cywilnego i karnego. Młodzież zapoznała się z definicjami pojęcia: małoletni, nieletni, młodociany, demoralizacja, czyny karalne, odpowiedzialność karna i cywilna oraz z najważniejszymi aktami prawnymi
o przestrzeganiu prawa. Policjant nawiązała do życia codziennego uczniów i na konkretnych przykładach omówiła skutki i następstwa łamania ustalonych norm postępowania. Uczniowie interesowali się przede wszystkim konsekwencjami prawnymi nie przestrzegania norm szkolnych. Najczęściej wymieniane były problemy związane ze: spóźnianiem się na lekcje, wagarami, niszczeniem mienia szkoły i własności innych osób, pobicia i stosowania przemocy fizycznej oraz zastraszania, poniżanie i wywieranie presji na innych.

W klasach wychowawcy przeprowadzili konwersatoria zgodnie ze scenariuszem
i wykorzystaniem prezentacji multimedialnej.

Przeprowadzono Burzę mózgów: w jakich sytuacjach, gdzie uczniowie spotykają się
z koniecznością przestrzegania prawa? Była to wspaniała okazja do przedstawienia młodzieży po raz kolejny przez wychowawców dokumentów szkolnych określających podstawowe prawa
i obowiązki, jak również regulujących podstawowe normy i zasady szkolne (Statut, program wychowawczy, program profilaktyczny, procedury szkolne, itp.)

Wychowawcy klas I – III przeprowadzili w klasach pogadanki na temat praw i obowiązków ucznia, zasad obowiązujących w grupie rówieśniczej oraz konieczności ich przestrzegania. Efektem zajęć było zawarcie z uczniami „Kontraktów” klasowych, i wykonanie gazetki ściennej „Prawa dziecka”

Gazetka ścienna „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń” – informująca o realizacji zadań konkursowych w Szkole Podstawowej Nr 2 w Stąporkowie.