Naszej szkole minęło 60 lat!

W czwartek 12 października nasza szkoła świętowała Jubileusz 60-lecia. Obchody tego ważnego wydarzenia rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Stąporkowie, którą sprawował ksiądz biskup Piotr Turzyński z Diecezji Radomskiej. Po wspólnej modlitwie uczniowie, rodzice i nauczyciele przeszli ulicami miasta do szkoły. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu narodowego. Prowadzący pani Barbara Kawecka i pan Artur Gąszcz przedstawili szereg działań, które związane były z obchodami jubileuszu, a były to: turniej „Kocham Cię Dwójko”, wieczornica pod hasłem „Każde pokolenie ma własny czas”, konkursy plastyczne i literackie dla uczniów klas 1-8. Wyróżnione prace zostały umieszczone w kapsule czasu.
       Następnie głos zabrała pani dyrektor Joanna Bernat, która powitała przybyłych na tę uroczystość gości: księdza biskupa Piotra Turzyńskiego, księdza proboszcza tutejszej parafii Andrzeja Bartosińskiego, przedstawiciela Kuratorium Oświaty w Kielcach pana Andrzej Jakubca, burmistrz panią Dorotę Łukomską, prezes ZNP panią Teresę Polak, dyrektora Centrum Usług Wspólnych pana Michała Ginalskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Stąporkowie pana Jacka Kołodzieja i radnych, dyrektorów szkół z gminy Stąporków, emerytowanych nauczycieli, pracowników obsługi i administracji, absolwentów i rodziców.
Prowadzący przedstawili historię szkoły, trzeba przyznać, że początki nie były wcale łatwe. Borykano się z wieloma problemami, aż do roku 1962, kiedy to została zbudowana nowa szkoła – piękna tysiąclatka, w której uczymy się do dziś. Szczegółową historię ze zdjęciami, z oryginalnymi wpisami można poznać, zaglądając na stronę internetową szkoły.
     Po wystąpieniu pani dyrektor nadszedł czas na podziękowania i wspomnienia. Funkcjonowanie placówki zależy w dużej mierze od ludzi, którzy nią kierowali i część swojego życia poświęcili naszej szkole, a byli to dyrektorzy: Tadeusz Jaskulski, Marek Dębski, Lucyna Młodawska, Zbigniew Adamczyk, Bogusław Rosa, Bogumiła Dyszewska, Teresa Łyczek, Ewa Chrapek, Lidia Dąbrowska. Obecnych zaproszono na scenę i wręczono biały storczyk.
     Są wśród nas ludzie, dla których ważne są problemy oświaty, starają się zawsze nam pomóc. Dla nich ufundowaliśmy statuetki Przyjaciel Szkoły. Przyjaciółmi zostali: burmistrz Dorota Łukomska, dyrektor CUW Michał Ginalski, Iwona Ćwik firma Henkel, nadleśniczy Leśnictwa Stąporków Sławomir Nyga i Rafał Postuła firma Fansuld Końskie.
Nie zabrakło wystąpień, życzeń, gratulacji i prezentów od przybyłych gości. Jesteśmy wdzięczni za obecność, dobre słowa i dary, które są bardzo potrzebne w tym czasie szkole.
      Z pewnością szkoła to nie budynek, ale tworzący ją ludzie i uczące się dzieci. To uczniowie są fundamentem każdej placówki. Nadszedł czas, aby oddać im głos. W części artystycznej wystąpili przedstawiciele wszystkich klas. Honorowym gościem była pani Krystyna Misiopecka, pierwsza absolwentka szkoły a później długoletnia nauczycielka geografii. Aktorzy obudzili diamentowy kamień, w którym mieszkał dobry duch szkoły – pani Krysia, który opowiedział im o przeszłości szkoły. Każda klasa przygotowała dla niej prezenty: wiersze, piosenki, laurki. Oprócz słowa mówionego nie zabrakło piosenek w wykonaniu solistów i chóru oraz prezentacji gry na saksofonie i perkusji. Po części artystycznej na scenie pojawili się rodzice, którzy złożyli życzenia i podziękowania na ręce pani Dyrektor dla wszystkich nauczycieli.
    Był to wyjątkowy dzień dla całej społeczności uczniowskiej, rodziców, nauczycieli i mieszkańców naszego miasta. Każda chwila to kartka z historii, która skończyła 60 lat.
     Naszej Jubilatce życzymy kolejnych lat obfitych w sukcesy i życzliwość ludzi. Uroczystość została przygotowana przez nauczycieli: Małgorzatę Szot, Renatę Rutkowską, Barbarę Kawecką, Justynę Serek, Edytę Adamiec, Agnieszkę Wojcierowską, Renatę Cichacką, Wojciecha Ćwika. Dziękujemy za pomoc wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tej uroczystości.