Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Stąporkowie

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Stąporkowie

26-220 Stąporków

ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 114

Tel:(41) 37-41-082

E-mail: sekretariat@psp2staporkow.szkolnastrona.pl

Dla rodziców - "Cyberprzemoc"

Zagrożenia w internecie – Cyberprzemoc
           Internet i urządzenia mobilne na trwałe zmieniły nasz świat. Dziś trudno wyobrazić sobie choć kilka dni bez korzystania z sieci, jednak nowoczesna technologia to nie tylko rozrywka czy nauka, ale także ryzyko uzależnienia, przemocy czy łatwego dostępu do nieodpowiednich treści. Cyberprzemoc jest jednym z najszybciej rozwijających się zagrożeń w internecie, które dotyka osób w różnym wieku. Akty cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem mediów elektronicznych – choć dokonywane są w wirtualnym świecie, potrafią realnie wyrządzić bardzo dużą krzywdę.
       Cyberprzemoc przybiera różnorakie formy - m.in. rozsyłanie kompromitujących materiałów (np. zdjęć i filmów), włamywanie się na konta pocztowe i konta komunikatorów w celu rozsyłania prywatnych lub fałszywych informacji, tworzenie ośmieszających lub dyskredytujących stron www, memów, fałszywych blogów i profili na portalach społecznościowych. Cyberprzemoc charakteryzuje się wysoką anonimowością sprawcy oraz „znaczną siłą rażenia". Jest szczególnie groźna, gdy jest kierowana w stosunku do małoletnich. Znęcanie się rówieśników nad kolegami nie jest niczym nowym, ale dzięki nowym technologiom atakujący mają znacznie ułatwione zadanie. Cyfrowy odpowiednik agresji jest tak bardzo popularny między innymi dlatego, że napastnicy (tzw. stalkerzy) czują się często anonimowi i bezkarni, np. zamieszczając wpisy na serwerze, sądząc że pisemne groźby nie są karalne. Na Facebooku czy różnych forach dyskusyjnych można praktycznie pisać, co tylko się chce. Mamy nieograniczoną wolność słowa.

          Dlatego w przeciwdziałaniu cyberprzemocy niezwykle ważna jest rola rodziców, których
w istotnym stopniu powinny wspierać szkoła oraz Policja. To te instytucje odpowiadają za efekty profilaktyki dotyczącej cyberprzemocy.

        Zachęcam do zapoznania się z poniższą publikacją „Przemoc w sieci” oraz do obejrzenia filmu i  krótkiej prezentacji - tutaj