Wstała o wielki trud oparta... 100 lecie Niepodległości

Wolność jest wartością nadrzędną, dlatego każdy powinien pamiętać o tych, którzy ją zdobywali. 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole świętowano podwójnie- 9 listopada- część artystyczna dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum oraz 11 listopada dla społeczności lokalnej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Stąporkowie. To przepiękne widowisko rozpoczęło się od poloneza, którego wykonali uczniowie gimnazjum i klas VIII szkoły  podstawowej przygotowani pod kierunkiem p. Marii Wiśniewskiej.  W pierwszej części:  słowno-muzycznej mogliśmy wysłuchać wierszy i piosenek o tematyce atriotycznej, które nawiązywały do wydarzeń od czasów zaborów do współczesności ,podkreślając  ogromne zaangażowanie Polaków w walce o niepodległość. Program wzbogacony został o pokaz multimedialny, dzięki któremu przedstawiane na scenie wydarzenia wprowadzały w nastrój tamtych dni. Tę część przygotowały panie: Barbara Kawecka, Edyta Adamiec i p.Wojciech Ćwik.  W drugiej części programu razem z aktorami-uczniami przenieśliśmy się do czasów PRL-u, kolejki przed sklepem i omawianych w niej problemów ludzi, wspomnień o ludziach literatury, czy też rozmowie kwalifikacyjnej o pracę. Okazało się , że nie wszystko było kiedyś proste i zrozumiałe, dlatego wciąż dążono do wolności. Problemy przedstawione w sposób humorystyczny wprowadziły nas w wesoły nastrój, a to dzięki grupie teatralnej przygotowanej pod kierunkiem pań: Małgorzaty Szot i Renaty Rutkowskiej.  Wydarzenia na scenie, gra aktorów odbywały się w przepięknej scenerii, którą przygotowały panie: Agnieszka Wojcierowska, Mariola Szocińska i Marzanna Błońska.  Przygotowania do tego widowiska w naszej szkole poprzedzone były szeregiem działań, które koordynowała p. Agnieszka Wojcierowska. Odbyła się gra terenowa: ”Zaginiony rozkaz Piłsudskiego”, którą przeprowadzili harcerze. Zbierana była makulatura i plastikowe nakrętki w ramach akcji „100 drzewek na 100 lecie”, odbyły się też konkursy plastyczne i multimedialne. We wszystkich działaniach brali udział uczniowie, którzy zostali nagrodzeni dyplomem, a wyróżnieni -nagrodą. Drzewka, nagrody i dyplomy wręczyły uczniom  panie dyrektorki: Joanna Bernat, Lidia Dąbrowska i Ewa Chrapek podczas uroczystej akademii w dniu 9 listopada 2018r.