Warszawska Przygoda

Maj to dobry miesiąc na wycieczkę. Z tego założenia wyszły klasy 5a, 5b oraz 6a i 05 maja br. wyruszyły do stolicy. Pierwszym punktem wycieczki była Warownia Jomsborg znajdująca się na Żoliborzu. Jest to gród Wikingów i Słowian – siedziba legendarnej drużyny Jomsborczyków, którzy, służyli naszemu królowi Bolesławowi Chrobremu jako najemni woje. Wojem najemnym służącym królowi dziś nikt oczywiście nie mógł zostać, ale warto było spróbować poczuć się jak oni – Jomsborczycy - znani jako niezwykle dzielni wojownicy, ale zarazem wielcy rozbójnicy. Będąc tam, nasi uczniowie wzięli udział w żywej lekcji historii na temat Wikingów, w pokazie walki wojowników na miecze, strzelaniu z łuku historycznego, pokazie wybijania repliki duńskiej monety pochodząca z końca IX w. Przedstawiała ona łódź Wikingów oraz ośmionogiego konia boga Odyna. Kto chciał, mógł spróbować sił w walce na całkowicie bezpieczne miecze piankowe a niemal wszyscy wzięli udział w zawodach przeciągania liny. Oczywiście na wszystkich czekały kiełbaski z grilla  i smaczny ogórek kiszony oraz pamiątki.
          Po pobycie u Wikingów wróciliśmy do współczesności – do samego serca Warszawy – na Stare Miasto. Warszawska Starówka zachwyciła nas kolorowymi kamienicami i wyjątkową atmosferą wąskich uliczek. Na Placu Zamkowym uczniowie podziwiali kolumnę króla Zygmunta III Wazy, który w XVI wieku przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy oraz Zamek Królewski. Potem udali się na Rynek Starego Miasta a po drodze mijali ulice Krzywe Koło, gdzie  według  legend w piwnicy jednej z kamienic  mieszkał Bazyliszek. Na samym środku rynku podziwialiśmy pomnik Syrenki, która stała się godłem i opiekunką miasta. Mieliśmy szczęście, bo obok Syrenki grał na zabytkowej katarynce kataryniarz. To tutaj mieliśmy okazję zjeść pyszne lody i gofry oraz kupić pamiątki. Tuż obok był barbakan a później dzwon na tyłach katedry św. Jana. Spacerkiem przemieszczaliśmy się  wzdłuż staromiejskich murów, aby dojść do tarasu widokowego na wiślanej skarpie, znajdującego się przy kościele Najświętszej Maryi Panny. Można było stąd podziwiać zespół multimedialnych fontann, Wisłę oraz panoramę leżącej za nią Pragi. Na tarasie widzieliśmy najnowszy warszawski pomnik - rzeźbę Marii Skłodowskiej-Curie.
      Ostatnim etapem wycieczki był Pomnik Małego Powstańca znajdujący się przy zewnętrznym murze obronnym Starego Miasta w Warszawie. Upamiętnia on najmłodszych uczestników powstania warszawskiego z 1944r.
         Majowa wyprawa i Warszawa podobały się uczestnikom do tego stopnia, że niektórzy z nich chcieli sobie w stolicy życie ułożyć na nowo.