Finał Dni Unii Europejskiej w Stąporkowie

Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, był gościem honorowym finału Dni Unii Europejskiej. Uroczystość organizowały wspólnie dwie stąporkowskie placówki: Szkoła Podstawowa nr 1 i Zespół Szkół Publicznych.
      To była pierwsza wspólna inicjatywa dwóch stąporkowskich placówek: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego i Zespołu Szkół Publicznych oraz ich dyrektorek: Doroty Sackiewicz i Teresy Łyczek. Przez cały tydzień odbywały się tam konkursy poświęcone wiedzy o Unii Europejskiej. Uczniowie w poszczególnych kategoriach wiekowych rywalizowali w zmaganiach plastycznych oraz znajomości zagadnień z Unii Europejskiej. W piątek nastąpiło podsumowanie, na które przybyło wielu gości, a wśród nich marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, starosta konecki Bogdan Soboń i przedstawiciel europosła Czesława Siekierskiego Adam Jamroży.
           Goście honorowi wręczyli laureatom obu konkursów nagrody, które ufundował marszałek województwa. Adam Jarubas dodatkowo podarował szkole piłkę "Tango 12” – oficjalną piłkę Euro 2012. Potem były piosenki i tańce dziewcząt z SP nr 2 przygotowanych przez Katarzynę Półtorak. Kolejnym punktem było widowisko "Z Koziołkiem Matołkiem po Europie” w wykonani dzieciaków z SP nr 1 pod opieką Małgorzaty Pękowskiej, Krystyny Kaczmarczyk i Andrzeja Palucha. W roli Koziołka Matołka wystąpił Kacper Wawrzyńców, a narratora – Miłosz Sobczyk. Młodzi aktorzy ubrani w charakterystyczne dla krajów unijnych stroje przekazywali krótkie informacje o poszczególnych państwach. Nam najbardziej podobała się przedstawicielka Hiszpanii tańcząca w czerwonej sukni w czarne grochy taniec flamenco – Daria Cholewińska.
            Na koniec gimnazjaliści ubrani w stylowe stroje odtańczyli poloneza, który przygotowali wraz z nauczycielką Marią Wiśniewską.