Małopolska Noc Naukowców

W piątek 28 września grupa 34 uczniów uczestniczyła w 6 małopolskiej nocy naukowców w Krakowie. Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród, a także przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca oraz zachęcenie ich do wybrania kariery naukowej. Program wydarzenia został przygotowany tak, aby każdy uczestnik w zależności od wieku lub zainteresowań znalazł coś ciekawego dla siebie. W czasie „Małopolskiej Nocy Naukowców 2012” odbyły się pokazy, eksperymenty z udziałem publiczności, warsztaty, spotkania z naukowcami. Małopolska Noc Naukowców to także próba odpowiedzi na wiele trudnych pytań: czy w ciągu jednej Nocy można przenieść się w czasie? Czy wystarczy jeden krok aby zobaczyć coś czego nie widać? Czy przeszłość jest aż tak daleka, że nie może nam być bliska? Czy współczesne osiągnięcia techniki są w zasięgu naszej ręki?… Tylko raz w roku rzeczy niemożliwe stają się możliwe! Każdy uczestnik Małopolskiej Nocy Naukowców 2012 będzie mógł przejść przez drzwi przeszłości, aby odkryć niesamowitą współczesność i odbyć swoją wyjątkową naukową podróż w czasie i przestrzeni. My byliśmy w Cinema Park Bonarka na pokazie
Potęga żywiołów. Cztery Żywioły: Wiatru, Wody, Ziemi i Ognia! Zmierz się z potęgą ziemskiej natury! Ciekawi świata będą w swoim żywiole! Widzów programu o czterech Żywiołach czekała fascynująca podróż do wnętrza Ziemi i na skraj atmosfery wraz z pierwszymi na świecie Super bohaterami: Powietrzem, Wodą Ziemią i Ogniem. W sześciu interaktywnych salach ciekawi świata widzowie dowiedzieli się, jak powstają burze i huragany, dlaczego dochodzi do erupcji wulkanów oraz na czym polegają ruchy tektoniczne Ziemi oraz inne pasjonujące zjawiska występujące w przyrodzie.
         W sali 3D uczniowie dowiedzieli się czym są trzęsienia ziemi, dlaczego dochodzi do erupcji wulkanów, a także jak podobne procesy globalne wpływają na ukształtowanie Ziemi oraz warunki życia na niej panujące. Sala Ruchu ujawniła potęgę Wody, żywiołu, dzięki któremu możliwe jest powstanie wszelkiego życia. W czasie dynamicznego seansu, zasiadający w ruchomych fotelach znajdą się w samym środku szalejącego huraganu, ujrzeli monstrualne fale tsunami i uświadomili sobie, jak krucha potrafi być nasza cywilizacja w obliczu potęgi tego żywiołu. Żywioły - potężne i nieubłagane - potrafią zniszczyć wszystko, co spotkają na swej drodze. W obliczu klęski Żywiołowej, w ludziach budzi się jednak niewyobrażalna siła i determinacja, by bezinteresownie nieść pomoc tym, który znaleźli się w niebezpieczeństwie. O tym niebywałym heroizmie dowiedzieli się uczniowie oglądający dokumentalny film w Sali Inspiracji. Niezapomniany taniec kolorów przy akompaniamencie dźwięków natury zachwyciła uczniów Sala Muzyki. Wspólnie z wiatrem zwiedzili oni krańce atmosfery i przekonali się, co wpływa na kształtowanie pogody i klimatu na naszej Planecie. Ponadto próbowali ten klimat odmienić przy pomocy starożytnego deszczowego tańca. W Sali Wyobraźni puścili wodze fantazji, podążając za docierającym do ich uszu dźwiękiem. Usłyszeli fascynującą opowieść o grupie naukowców, którzy zamierzają zbadać nieodkrytą do tej pory jaskinię wewnątrz ziemi. A w przypadku odkrywania nowych przestrzeni zawsze może zdarzyć się coś nieoczekiwanego. Wspaniałym utrwaleniem zdobytej w pięciu salach wiedzy była interaktywna gra, czekająca na gości Cinema. Park Bonarka w Sali Interakcji. Każdy z uczestników zabawy otrzymał specjalnego pilota i wraz z pozostałymi graczami odpowiadał na wyświetlane na ekranie pytania dotyczące geologii, geografii, klimatu i pogody.