Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Stąporkowie

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Stąporkowie

26-220 Stąporków

ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 114

Tel:(41) 37-41-082

E-mail: sekretariat@psp2staporkow.szkolnastrona.pl

W nagrodę naszym prymusom

   18 września 2012 roku  Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Szkole „Nasza Szkoła” zorganizowało wycieczkę dla 45 uczniów Zespołu Szkół Publicznych w Stąporkowie, którzy w roku szkolnym 2011/2012 osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i w sporcie. Wycieczka na trasie Kozłówka – Lublin w całości sfinansowana została przez stowarzyszenie ze srodków pozyskanych od firmy Henkel Polska. Sponsorowi serdecznie dziękujemy. Młodzież nie kryła swego zadowolenia z niezwykle udanej imprezy
        Kozłówka - zespół pałacowo-parkowy został uznany za pomnik historii rozporządzeniem Prezydenta RP z 25 kwietnia 2007 r. Zespół pałacowo–parkowy w Kozłówce położony jest 35 km od Lublina. Licznych zwiedzających przyciąga niepowtarzalną scenerią oraz cennymi wartościami historycznymi, patriotycznymi i artystycznymi. Historia obiektu wiąże się z dwoma znakomitymi polskimi rodami – Bielińskich i Zamoyskich. Ich siedziba w harmonijny sposób łączy cechy XVIII–wiecznego barokowego założenia ze zmianami wprowadzonymi w wyniku przebudowy na przełomie XIX i XX stulecia. Wnętrza pałacu zachowane w pierwotnym układzie, zachwycają bogatą kolekcją malarstwa, rzeźby i rzemiosła  artystycznego z XVIII, XIX i pocz. XX wieku. Wyjątkowy wystrój pomieszczeń przywołuje atmosferę dawnej siedziby magnackiej z czasów jej największej świetności za I ordynata Konstantego Zamoyskiego (1846–1923). Ta najlepiej zachowana w Polsce rezydencja arystokratyczna, obecnie Muzeum Zamoyskich, wyróżnia się autentycznością i wiernością w utrzymaniu dawnego wyglądu zarówno zabytkowych wnętrz, jak i otoczenia.
Początki zamku związane są z powstaniem w XII wieku kasztelanii lubelskiej. Za czasów Kazimierza Sprawiedliwego został wzniesiony na wzgórzu gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W pierwszej połowie XIII w. w obrębie górnej części zamku wybudowano murowaną wieżę obronno-rezydencjonalną (donżon, stołp). Jest to cenny zabytek sztuki romańskiej zachowany do dzisiaj. Wieża utwierdziła lokalizację średniowiecznego założenia i dała początek murowanej zabudowie zamku.
W XIV wieku, za panowania Kazimierza Wielkiego, wzniesiono murowany zamek otoczony murem obronnym. Wówczas też, najprawdopodobniej, powstał gotycki kościół zamkowy pod wezwaniem Trójcy Świętej, który pełnił funkcję kaplicy królewskiej.
Z fundacji Władysława Jagiełły gotyckie wnętrza kaplicy pokryto malowidłami bizantyńsko-ruskimi. Prace ukończono w 1418 roku. Dzięki malowidłom, zachowanym do czasów współczesnych, Kaplica Trójcy Św. stanowi wybitny zabytek w skali międzynarodowej.