Rozpracuj to z nami - projekt

Od listopada 2013 roku młodzież gimnazjalna klas III przystąpiła do projektu opracowanego przez Bibliotekę Publiczną w Stąporkowie pt: „ RozPRACUJ to z biblioteką”. W ramach tego przedsięwzięcia nasi uczniowie wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica będą uczestniczyć w :
1. szkoleniach  i warsztatach  prowadzonych przez doradców zawodowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach oraz nauczycieli zawodu ZSP im. St. Staszica w Stąporkowie,
2. spotkaniach z młodymi profesjonalistami w ramach projektu Link do przyszłości:
- z Pawłem Harajdą - administratorem sieci komputerowych, programistą, współzałożycielem firmy zajmującej się promocją w Internecie - 26 lutego 2014 r. spotkanie
- z Karolem Olczakiem - specjalistą ds. telekomunikacji, przedsiębiorca, laureat stypendium General Electric - 6 marca 2014 r.
Celem projektu „ Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera” jest wspieranie młodych ludzi z małych miejscowości w planowaniu ich przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. 3.
3. Wycieczkach  edukacyjnych :
- Warszawa - Giełda Papierów Wartościowych, Narodowy Bank Polski i Mennica Polska
- Łaziska Górne - Fabryka Pamięci GOODMAR (termin w trakcie uzgadniania)
 Regulamin konkursu „Moje wymarzone miejsce pracy”
Konkurs realizowany w ramach grantu na realizację projektu na rzecz lokalnego rynku pracy w ramach projektu „RozPRACUJ to z biblioteką”

I. Informacje ogólne:
1. Organizatorem konkursu jest Biblioteka Publiczna w Stąporkowie przy udziale Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica oraz Publicznego Gimnazjum w Stąporkowie.
2. Uczestnicy konkursu przedstawią wymarzone miejsce pracy w dowolnej formie, np. prezentacji multimedialnej, filmiku, zdjęć, prac plastycznych.

II. Cele projektu:
1. Wywołanie wśród uczniów refleksji na temat własnej kariery.
2. Budzenie i rozwijanie wśród uczniów zainteresowań problematyką współczesnej gospodarki rynkowej, jak również popularyzacja zawodów przyszłościowych.
3. Rozszerzenie doradztwa zawodowego w szkołach gimnazjalnych i ukierunkowanie młodzieży w gimnazjach do wyboru zawodu zgodnego z ich predyspozycjami zawodowymi.
4. Wzmocnienie postaw przedsiębiorczych wśród uczniów.
5. Przygotowanie uczniów do świadomego podejmowania dalszego kształcenia w klasach technikalnych kształcących w zawodach informatycznym i biznesowo-logistycznym.
6. Przygotowanie młodzieży do odnalezienia się na rynku pracy i kształtowanie umiejętności korzystania z informacji płynącej z rynku pracy.
7. Nabycie umiejętności praktycznego wykorzystania wiedzy zdobytej podczas szkoleń i warsztatów przeprowadzanych w ramach grantu oraz projektu „RozPRACUJ to
z biblioteką”
, a także spotkań z młodymi profesjonalistami w ramach wykorzystanego dla celów grantu projektu „Link do przyszłości”.
8. Zapoznanie uczniów ze stronami internetowymi popularyzującymi rynek pracy oraz nowoczesnymi narzędziami pomagającymi w określeniu predyspozycji zawodowych,
 np. Praca Enter.
9. Kontynuowanie współpracy nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych z nauczycielami szkół gimnazjalnych w procesie kształcenia uzdolnionej młodzieży.
III. Uczestnicy konkursu:
1. Uczestnikami konkursu są uczniowie, którzy biorą udział w grancie w ramach projektu „RozPRACUJ to z biblioteką” (50 uczniów z III klas Publicznego Gimnazjum w Stąporkowie oraz 50 uczniów z I i II klas technikum o kierunku informatycznym i biznesowo-logistycznych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Stąporkowie).
2. Uczniowie mogą przystąpić do konkursu indywidualnie lub w zespołach 2 lub 3 osobowych.

IV. Zasady konkursu:
1. Konkurs trwa od 2 lutego do 12 maja 2014 r.
2. Prezentacja multimedialna lub film powinny trwać maksymalnie do 3 minut. Seria zdjęć powinna zawierać maksymalnie 10 wydrukowanych fotografii formacie A’5, praca plastyczna (forma dowolna)
3. Prezentacja w formacie *.ppt (zgodny z Power Point 97- 2003).
4. Prezentacje multimedialne, film lub zdjęcia każdego zespołu muszą być oddzielnie nagrane na płytę i podpisane (jeden zespół = prezentacja; jeden zespół = film, jeden zespół = seria zdjęć na płycie w formacie jpg, jeden zespół = jedna praca plastyczna). Dotyczy również prac wykonanych indywidualnie.
5. Prace należy złożyć do Biblioteki Publicznej w Stąporkowie do dnia 12.05.2014 r. do godz. 16. Prace oddane po terminie nie będą oceniane.
6. Oceny prezentacji dokonuje jury w składzie: przedstawiciel biblioteki, nauczyciele przedmiotów ekonomiczno-logistycznych oraz informatycznych, doradca zawodowy WUP oraz przedstawiciel Urzędu Miasta.
7. Organizator zapewnia sprzęt multimedialny (laptop, rzutnik, ekran) do przedstawienia prezentacji.

V. Podsumowanie konkursu
1. Najlepsze prace zostaną nagrodzone i zaprezentowane przez autorów podczas podsumowania projektu „Rozpracuj to z biblioteką”. Nagrody zapewnia organizator.
2. Każdy uczestnik konkursu otrzyma dyplom.