Święto Konstytucji 3 maja

Wiosna 1791 r. W kraju przeciwnicy reform podburzali zacofaną szlachtę, szukali poparcia u obcych dworów. Trzeba było działać szybko i zdecydowanie. 3 maja 1791 r. król Stanisław August i przywódcy stronnictwa patriotycznego w obecności obu izb zgłosili Konstytucję, która została przyjęta przez aklamację.Konstytucja 3 Maja miała na celu zachowanie całości i suwerenności państwa, Wiele jej postanowień, znoszących zacofane wolne elekcje, konfederacje, rokosze i liberum veto, biorących w obronę mieszczan, było zdecydowanie postępowych. Cieszono się nią jednak zaledwie 14 miesięcy ……………………………………… Mimo utraty niepodległości na  123 lata, dzieło  Konstytucji 3 Maja nie zginęło. Przeszła ona do historii jako druga na świecie, po amerykańskiej z 1787 r., a pierwsza w Europie przed  francuską z września 1791 r. nowożytna demokratyczna ustawa zasadnicza . Jej znaczenie jest nie tylko historyczne. Pamiętano o niej w trudnych dla Polski czasach niewoli i wojen. I my pamiętajmy w niełatwym dla nas czasie pandemii, 229 lat po tamtym wydarzeniu. Wywieśmy także flagi, już 2 maja, by uczcić Dzień Flagi.