Olimpiada Matematyczna ,,Matematyczne Bystrzaki”

W dniu 30 maja troje dzieci z oddziału przedszkolnego ( Szymon Zieliński, Maksymilian Ptak, Maksymilian Dulewicz) wzięło udział w Olimpiadzie Matematycznej pt. „Matematyczne Bystrzaki” zorganizowanej przez Publiczne Przedszkole w Stąporkowie. Uczniowie z oddziału przedszkolnego PSP nr 2 w Stąporkowie zajęli II miejsce. Startowało siedem zespołów z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z Gminy Stąporków: Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Stąporkowie,  Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Stąporkowie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Niekłaniu Wielkim, Publiczna Szkoła Podstawowa w Krasnej, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Odrowążu oraz Publiczne Przedszkole w Stąporkowie, które wstawiło dwie drużyny. Każdy trzy osobowy zespół miał do rozwiązania dziesięć zadań matematycznych, których zakres był skorelowany z treściami podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Nad prawidłowym przebiegiem Olimpiady czuwała powołana Komisja Konkursowa w składzie: przewodnicząca - zastępca dyrektora Dorota Ścibisz, członkowie: nauczycielki Katarzyna Niebudek i Kinga Bednarz. Rolę męża zaufania pełniła Burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska, która również objęła patronatem Przedszkolną Olimpiadę Matematyczną. Komisji i prowadzącym w przyznawaniu punktów pomogła psycholog Małgorzata Młynarczyk.

Mali matematycy mieli do wypełnienia karty pracy sprawdzające ich umiejętności w dodawaniu i odejmowaniu w zakresie 10, porównywaniu liczb wpisując znaki <,>, =, dokonywania pomiaru długości. W podanych rytmach mieli oni dostrzec regularność i kontynuować je doklejając w odpowiedniej kolejności obrazki. Dzieci wykazywały się również znajomościom figur geometrycznych układając z nich obrazek wg. podanego wzoru. Na zawodników czekało również zdanie z „Matematycznymi zagadkami”, czy rysowanie wg. podanej instrukcji. Na zakończenie matematycznych zmagań prowadzące sprawdzały znajomość dni tygodnia, miesięcy w roku oraz umiejętność rozwiązywania zadań z treścią.

W czasie kiedy Komisja Konkursowa sprawdzała prace i zliczała punkty dzieci udały się do drugiej przedszkolnej sali na słodki poczęstunek, po którym mogły się zrelaksować podczas zabawy w basenie kulkowym, na zjeżdżalni, czy podczas gry w piłkarzyki.

Po obradach Komisji prowadzące zaprosiły dzieci na ogłoszenie wyników Przedszkolnej Olimpiady Matematycznej „Matematyczne Bystrzaki”. Nagrody i pamiątkowe dyplomy dla dzieci oraz pamiątkowy puchar dla całego zespołu wręczali Burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska, panie z Komisji  Konkursowej oraz prowadzące Jolanta Opara i Monika Mieszalska.