Kto czyta książki, żyje podwójnie

Kto czyta książki, żyje podwójnie.
Umberto Eco

Pod tym hasłem z inicjatywy Szkolnego Koła TPD działającego przy Zespole Szkół Publicznych w Stąporkowie i biblioteki szkolnej Publicznego Gimnazjum w dniu 26 lutego 2016r., odbyła się impreza profilaktyczna i czytelnicza będąca kontynuacją cyklu spotkań
z poezją przy świecach. Tym razem poświęcona była ulubionym autorom  i bohaterom książkowym. Uczestniczyli w niej uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką nauczycielek Urszuli Kalińskiej, Marzanny Błońskiej i Marioli Szocińskiej. Każdy przygotował fragment książki, który odczytał głośno i przedstawił argumenty zachęcające innych do jej przeczytania. Uczestnicy wykazali się różnorodnością zainteresowań czytelniczych. Przez bibliotekę przewinęło się szereg bohaterów i autorów. Jedna z uczennic przeczytała swoje własne opowiadanie o tematyce fantastycznej, które otrzymało wyróżnienie na ogólnopolskim konkursie w Płocku. Przeczytane przez uczniów urywki książek zwróciły uwagę młodzieży na znaczenie książki, która uczy tolerancji, szacunku do siebie i innych ludzi, którego tak brakuje nam obecnie.

W dzisiejszych czasach, kiedy przeżywamy kryzys czytelnictwa, bardzo budującym jest fakt, że młodzież sięga jednak po książki.

Oprócz tego uczestnicy grali w różne gry dydaktyczne i sportowe. Nie zapomniano również
o profilaktyce. Tematem rozmów były przyczyny  zachowań agresywnych, sposobów radzenia sobie z nimi.  Spotkanie to zintegrowało uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej, wzmocniło więzi koleżeńskie, rozbudziło zainteresowania, wskazało różne formy spędzania czasu wolnego. Impreza zakończyła się seansem filmowym i nocowaniem w szkole.