Debata

III Międzyszkolna Debata Uczniowska w gminie Stąporków
    ,,Demokracja to sprawowanie rządów poprzez dyskusję” – z tego właśnie założenia wyszli uczniowie Zespołu Szkół Publicznych Publicznego Gimnazjum w Stąporkowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie oraz Zespołu Szkół Publicznych Publicznego Gimnazjum w Niekłaniu Wielkim, którzy podjęli bardzo trudne wyzwanie, jakim było uczestniczenie w debacie poświęconej ważnemu i aktualnemu obecnie w Polsce i Europie tematowi - ,,Uchodźcy w Europie – szansa czy zagrożenie?
Dnia 18.03. 2016r. na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Stąporkowie spotkali się przedstawiciele trzech szkół z terenu gminy Stąporków na III Międzyszkolnej Debacie.   W ramach dyskusji rozważano sześć zagadnień. Jedno z nich dotyczyło powodów, z jakich uchodźcy przybywają do Europy – ratowania życia czy korzyści ekonomicznych. Inne podejmowało problem wyznania, kolejne zaś miało przynieść odpowiedź na pytanie, czy Polska jest gotowa, by przyjąć uchodźców? Uczestnicy zastanawiali się także, czy istnieje możliwość przystosowania obcej kultury (w tym wypadku arabskiej) do europejskiej cywilizacji?
   Dyskutujący w myśl zasad debaty oksfordzkiej podzieleni zostali na dwa obozy – Propozycji i Opozycji. Przedstawicielami pierwszej z drużyn były: Wiktoria Surowiec, Weronika Jedynak – PG Stąporków, Luiza Socha, Kinga Kwiecińska – ZSP im. S. Staszica w Stąporkowie, Julia Maślak, Weronika Adamczyk – PG Niekłań Wielki. Opozycję natomiast reprezentowali: Wiktor Szafrański, Jakub Brandeburg – PG Stąporków, Dariusz Sidor, Kuba Kurp - ZSP im. S. Staszica w Stąporkowie, Paweł Słowik, Dawid Zawada - PG Niekłań Wielki. Nad sprawnym przebiegiem debaty czuwał Marszałek – Martyna Gonciarz – uczennica PG w Stąporkowie oraz dwóch Sekretarzy - Aleksandra Polakowska i Julia Kurp. Debatujący wielokrotnie wzajemnie przepytywali się w związku z poszczególnymi zagadnieniami, chcąc udowodnić wyższość swoich racji i przekonać widzów  do ich słuszności. Mówcom ponadto pytania  zadawali przedstawiciele widowni. Po przedyskutowaniu wszystkich zagadnień nadszedł czas na głosowanie widzów za argumentami jednej lub drugiej strony. Po przeliczeniu przez  Sekretarzy oddanych głosów okazało się, że wygrała Opozycja 29:27. Najskuteczniejszych dwóch mówców debaty wyłoniło jury w składzie: burmistrz gminy Stąporków – Dorota Łukomska, dr Katarzyna Bernat – ekspert, przedstawiciel wojewody świętokrzyskiego, Ewa Rupniewska – dyrektor PSP w Krasnej, Bogumiła Dyszewska – dyrektor NSP w Gosaniu, uczniowie – Małgorzata Domagała, Maria Żelska, Miłosz Dudzik. Tytuły najlepszych mówców przyznano uczniom ZSP im S. Staszica – Kindze Kwiecińskiej i Kubie Kurpiowi. Wszyscy uczniowie byli świetnie przygotowani, wykazali się znajomością tematu, swobodą wypowiedzi  i umiejętnością dyskusji. Wielu dorosłych mogłoby się od tej młodzieży nauczyć prowadzenia rozmów, kultury wypowiedzi, dyscypliny i precyzji przemawiania. Z pewnością fakt ten mogliby potwierdzić przysłuchujący się całej debacie goście i gospodarze: dyrektor ZSP PG w Stąporkowie – Joanna Barnat, dyrektor ZSP im. S. Staszica – Hanna Rzepka, dyrektor MGOKiS w Stąporkowie – Katarzyna Sorn, dyrektor MOPS w Stąporkowie – Małgorzata Gołębiowska, dyrektor ZSP w Niekłaniu Wielkim – Teresa Pokusa, komendant policji w Stąporkowie – Dariusz Michalski, przewodniczący Rady Miejskiej w Stąporkowie – Jacek Kołodziej, przewodnicząca Rady Rodziców – pani Agnieszka Socha oraz ksiądz Leszek Seweryn.
  Debata nie doszłaby do skutku, gdyby nie czuwali nad jej przygotowaniem nauczyciele: Małgorzata Szot, Renata Kuc, Anna Misiowiec, Agnieszka Włodarczyk – Salata, Maria Rusin, Ewa Słoka i Dariusz Młodawski. Profesjonalną dekorację sali wykonała Agnieszka Wojcierowska. Upominki dla gości w postaci rękodzieła artystycznego przygotowały: Dorota Gorgoń, Bożena Pietras, Marzanna Błońska.
   Zarówno w mediach jak i w życiu codziennym coraz częściej mamy do czynienia z debatą, która cieszy się obecnie rosnącym zainteresowaniem. Można śmiało powiedzieć, iż stała się po prostu modna. Jest bowiem aktywizującą metodą nauczania, uczy samodzielności w analizie tematu, logicznego myślenia i refleksu, przygotowuje do publicznych wystąpień. Jest świetnym przykładem bardzo dziś potrzebnej kulturalnej dyskusji. Wszystkich pragnących zmierzyć się z tą formą prowadzenia rozmowy serdecznie zachęcamy do podjęcia wyzwania. Sami spróbujcie a docenicie jej walory oraz ocenicie własne możliwości.