Projekty uczniów klas drugich 2016/2017

GDZIE  W NASZYM REGIONIE SPOTKAMY SIĘ Z KULTURĄ ?

Od kilku lat drugoklasiści, zgodnie z wymaganiami programowymi, uczestniczą w projekcie edukacyjnym. Ma on na celu rozwijanie kreatywności gimnazjalistów, kształcenie umiejętności współpracy w grupie, obowiązkowości, rzetelności i terminowości zobowiązań.
    Dotychczas podejmowana była problematyka m. in. zdrowego stylu życia, uroków naszej małej ojczyzny, szkolnej samorządności,  czy obchodów 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 2.
       W bieżącym roku szkolnym skupiliśmy się na szeroko rozumianej kulturze, stąd temat naszego projektu brzmi: „Gdzie w naszym regionie spotkamy się z kulturą?”
     Odpowiedzi na to pytanie nie trzeba było długo szukać, bo: kulturalnie można spędzić czas w muzeum, w teatrze, w galerii, na koncercie czy na spotkaniu z twórcą ludowym.
     Każda z klas II zajęła się zebraniem i opracowaniem wiadomości z wymienionych dziedzin kultury.
Uczniowie klasy II A pod kierunkiem p. Renaty Kuc zaprosili na spotkanie z kulturą do wybranych muzeów Kielecczyzny
   Dla uczniów klasy II B kontakt z kulturą to teatr, czyli spotkanie z „żywym słowem”. W ramach realizacji swojego projektu, przy wsparciu p. Grażyny Jedynak,  opracowali informacje o funkcjonujących w naszym województwie teatrach
       Duchowych przeżyć dostarczyć może człowiekowi także muzyka. Tą dziedziną kultury zainspirowali się uczniowie klasy II C. Pod kierunkiem wychowawczyni p. Małgorzaty Figiel zebrali  informacje o wybranej działalności muzycznej, z którą możemy się spotkać na terenie naszej gminy, w powiecie i stolicy województwa.
Natomiast  uczniowie klasy II D jako spotkanie z kulturą traktują galerie sztuki. Malarstwo pozwala człowiekowi rozwinąć wyobraźnię i dostarcza wyjątkowych przeżyć estetycznych. Swój projekt przygotowali pod opieką wychowawczyni p. Barbary Orczyk
Spotkanie z twórczością ludową to także element kultury. Tę część projektu opracowali uczniowie  klasy II E pod kierunkiem p. Małgorzaty Stradomskiej.
   Efekty pracy grup projektowych przybrały różne formy: plakaty, albumy, wywiady, prezentacje, także scenki oraz mini festiwal piosenki ludowej i one zostały zaprezentowane 28. 03.2017r. podczas Festiwalu Projektów. W ramach działań  projektowych  uczniowie uczestniczyli w dwóch spektaklach teatralnych: przedstawieniu muzycznym „Alicja w krainie czarów” oraz „Romeo i Julia”. Byli także w galerii sztuki w Kieleckim Centrum Kultury, w Muzeum Zabawek w Kielcach oraz muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.