Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Stąporkowie

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Stąporkowie

26-220 Stąporków

ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 114

Tel:(41) 37-41-082

E-mail: sekretariat@psp2staporkow.szkolnastrona.pl

Rozszyfrować Sienkiewicza

23.09.2016 roku grupka uczniów z naszej szkoły wzięła udział w grze ulicznej w Kielcach.
Gra nosiła tytuł :  Rozszyfrować Sienkiewicza. Organizatorami tego niecodziennego konkursu były następujące instytucje: Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Honorowy patronat nad Grą sprawowali: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyski Kurator Oświaty , Prezydent Miasta Kielc i Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, a patronat medialny: Radio „ Kielce”, TVP Kielce , „Echo Dnia” i „ Gazeta Wyborcza”.
           Zabawa rozpoczęła się o godzinie 10 na dziedzińcu Muzeum Zabawek i Zabawy. Uczniowie klasy II a: Oliwia Krakowiak, Martyna Kurcbart i Kacper Wojna oraz uczniowie klasy II e: Małgorzata Domagała i Kacper Sasal pod opieką p. M. Łękawskiej i p. Renaty Kuc reprezentowali naszą szkołę w tej pionierskiej imprezie. Musieli wcześniej zapoznać się  z życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza . Po otrzymaniu Karty Gry zawierającej 21 pytań  uczniowie wyruszyli do centrum miasta. Po drodze musieli odnaleźć nie tylko wiele miejsc związanych z pisarzem i historią miasta wojewódzkiego, ale także tzw. agentów , którzy zadawali pytania dotyczące twórczości  pisarza. Na Karcie Gry znalazły się także pytania , które dostarczyły nam wiele emocji.
Należało znać biografię pisarza, ale też trzeba było policzyć skrzyżowania na ulicy Sienkiewicza. Sprawdzić, które z nich jest najwęższe,  dowiedzieć się, ile egzemplarzy utworów Henryka Sienkiewicza znajduje się w Bibliotece Wojewódzkiej, przeprowadzić ankietę na „ Sienkiewce” itp.
Nie było to łatwe do wykonania, zwłaszcza w tak krótkim czasie, ale udało się nam odpowiedzieć na wszystkie pytania i przy okazji świetnie się bawić. Przed godziną dwunastą , dosłownie wbiegając na plac przed muzeum, nasi dzielni „detektywi” oddali Kartę Gry organizatorom i mogli skorzystać z poczęstunku oraz odpocząć po dwóch godzinach „maratonu”.
   W grze wzięło udział 14 drużyn. 12 pochodziło z Kielc. Ogłoszono tylko zwycięską trójkę, w której się wprawdzie nie znaleźliśmy, ale otrzymaliśmy dyplomy i atrakcyjną nagrodę- zaproszenie na zajęcia edukacyjne do Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach dla 30-osobowej grupy. Na pewno skorzystamy z zaproszenia.
Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia , ale mamy także więcej wiedzy na temat najbardziej poczytnego polskiego pisarza- Henryka Sienkiewicza. W przyszłości chcielibyśmy „ Rozszyfrować Żeromskiego „ w równie fascynującej ulicznej grze.
                                                                                                   Monika Łękawska