Szalony Wiosenny Tydzień - Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca, oprócz pięknej okoliczności pierwszego dnia wiosny, na całym świecie obchodzony jest Dzień Osób z Zespołem Downa, którego symbolem są kolorowe skarpetki, zakładane „nie do pary”. Jest to wyraz tolerancji i solidarności z osobami z trisomią 21.
    Data ta nie jest przypadkowa. Przypada  na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach, powoduje występowanie tej wady genetycznej. Organizacje wspierające obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zachęcają do założenia w tym dniu kolorowych skarpetek właśnie nie do pary. Są oznaką niedopasowania społecznego, z jakim borykają się osoby z tą niepełnosprawnością.
    Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły chętnie włączyli się do akcji. Jako wyraz solidarności  założyli skarpetki - nie do pary. Podczas zajęć rozmawiali na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji . Uczennice klasy starszych przeczytali opowiadanie klasą 1-3 „Mam Zespół Dawna” Heleny Kraljić , a w czasie długiej przerwy wszyscy razem wykonaliśmy kolorowe prace – skarpetki, które ozdabiają szkolny korytarz.  W ten sposób społeczność szkolna pokazała swoją solidarność i wsparcie.