Młodzi Bohaterowie Bezpieczeństwa

11 uczniów naszej szkoły z  klas V – VIII wzięło udział w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym Młodzi Bohaterowie Bezpieczeństwa. Konkurs prowadzony jest w ramach kampanii społecznej Bezpieczna Autostrada. Organizatorem przedsięwzięcia jest Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. przy współpracy z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Celami konkursu są:  poszerzanie wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz nauka udzielania pierwszej pomocy. Bezpieczeństwo jest dla nas kluczową wartością, dlatego uczniowie klas starszych, zaangażowali się  w rozwijanie wiedzy kolegów z klas 0 – III z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach oraz udzielania pierwszej pomocy.
         Uczniowie klas starszych naszej szkoły wpadli na świetny pomysł, aby wcielić się
w znane dzieciom postaci z bajek i filmów  to jest w Barbie Policjantkę, Batmana, Spidermana i Harrego Pottera i z ich perspektywy  poprowadzić lekcje na temat : ,,Na pomoc dzieciom – bezpieczeństwo jest najważniejsze!” Poruszając się po mobilnym miasteczku ruchu drogowego z wozem policyjnym, karetką pogotowia, sygnalizatorami edukacyjnymi, znakami drogowymi w ramach tychże zajęć niezwykli nauczyciele poruszyli następujące zagadnienia:
  • przebiegania na czerwonym świetle przez ulicę,
  • wyścigi rowerowe bez trzymania kierownicy na czerwonym świetle – kto pierwszy przed nadjeżdżającym autem,
  • kamizelki i znaki odblaskowe,
  • jazda na hulajnodze i deskorolce,
  • niebezpieczne zabawy w pobliżu ulicy.
    Lekcje te uświetniły swoją obecnością policjantki z klas młodszych, które przy rytmach piosenki o zasadach ruchu drogowego udowodniły, że strażniczki porządku posiadają nie tylko dużą wiedzę o bezpieczeństwie, ale i umiejętności taneczno – akrobatyczne.
Wszystkim tym działaniom towarzyszyły czynności związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej w razie nagłego wypadku. Uczniowie uczyli swoich młodszych kolegów oceniać bezpieczeństwo i stan przytomności poszkodowanego, ułożenia go
w pozycji bezpiecznej, udrożniania dróg oddechowych, uciskania klatki piersiowej
i wdechów ratowniczych (tzw. resuscytacji) oraz postępowania w przypadku omdleń, zadławień, opatrywania ran np. z powodu stłuczenia. W czasie zajęć magiczni bohaterowie przypomnieli młodszym również o numerach alarmowych, dzięki którym można komuś uratować życie.
    Honorowym gościem lekcji edukacyjnej był pan Łukasz Morka z Powiatowej Komendy Policji w Końskich, któremu serdecznie dziękujemy za obecność i wsparcie naszych działań edukacyjnych. Nad przebiegiem zajęć czuwali: Urszula Kalińska, Małgorzata Szot, Maria Wiśniewska, Anna Kosmala, Wojciech Ćwik.