Pedagog i psycholog szkolny

MOŻESZ NA NAS LICZYĆ
Wielu uczniów przeżywa trudne chwile. Czasami w szkole, w domu lub na podwórku zdarzają się sytuacje tak przykre, nawet okrutne, że nie wiesz, co zrobić, jak ze wszystkim sobie poradzić. Nie masz głowy do nauki ani ochoty do zabawy. Jest Ci smutno i źle.

PAMIĘTAJ
Szkoła to nie tylko instytucja, w której się uczysz. To również miejsce, gdzie Twoi nauczyciele, pedagog, psycholog, koleżanki i koledzy mogą Ci okazać wsparcie.
  • Nie chowaj się przed nimi
  • Odważ się prosić o pomoc! To twoje prawo!
  • Otwarcie mów o swoich problemach! To bywa trudne ale jest możliwe!
  • Nie czuj się niczemu winien! Winny jest tylko ten, kto Cię skrzywdził
  • Nie uciekaj w samotność! Razem z innymi łatwiej pokonasz swoje strachy, odzyskasz radość, uwierzysz w siebie, pokonasz wiele trudności!
  • Uwierz, że nie jesteś, nie musisz być sam! Masz w naszej szkole naprawdę życzliwych i przyjaznych Ci ludzi!

DROGI UCZNIU!
ZWRÓĆ SIĘ DO PEDAGOGA I PSYCHOLOGA SZKOLNEGO, GDY:
  • Czujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś smutny.
  • Masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej.
  • Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać.
  • Chciałbyś pomóc innym, nie wiesz w jaki sposób
  • Masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić.
  • Przyjdź także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.
  • Nie ma takiego problemu, którego nie da się rozwiązać!!!!
  • Niektóre z nich wymagają jedynie więcej czasu.
 SZANOWNY RODZICU!
ZWRÓĆ SIĘ DO PEDAGOGA I PSYCHOLOGA SZKOLNEGO, GDY:
  • Niepokoi Cię zachowanie dziecka,
  • Chcesz porozmawiać o dziecku i Twoich z nim relacjach,
  • Chcesz porozmawiać o funkcjonowaniu dziecka w szkole,
  • Potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania,
  • Masz pytania i nie wiesz do kogo się z nimi zwrócić,
  • Szukasz pomocy.
  DOBRE RADY DLA KAŻDEGO:

1. Naucz się uważnego słuchania.
  2. Bądź samodzielny i aktywny.
  3. Nie bój sie pytać, jeżeli czegoś nie wiesz.
  4. Ucz się systematycznie, żeby nie narobić zaległości.
  5. Staraj się nie spóźniać na lekcje i bądź kulturalny. Twoje zachowanie w szkole jest tak samo ważne, jak oceny.
  6. Pamiętaj, że aktywność na początku zapewni Ci spokój pod koniec roku.
  7. Noś stój czysty, schludny, nie wyzywający.
  8. Niewłaściwe zachowanie nie przysporzy Ci dobrych przyjaźni. Taki szpan jest tępiony. Nie jesteś osobą gorszą od innych, żebyś w ten sposób musiał zwracać na siebie uwagę.
  9. Szanuj siebie i nie daj się poniżać. O pomoc zwracaj się do wychowawcy, pedagoga lub psychologa.
  10. Nie poddawaj się pierwszym niepowodzeniem. Nie bądź pesymistą, myśl pozytywnie.
W ostatnim czasie w Polsce, i w naszym województwie także, odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Nie wszystkim niestety udało się pomóc i zmarły.
Szanowni Państwo nie bądźcie obojętni - włączcie się świadomie w działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, szczególnie w czasie, kiedy dopalacze znów brutalnie dają znaćo swoim istnieniu.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało wykaz numerów telefonów pod którymi można i należy szukać pomocy.

TELEFONY ZAUFANIA

116 111 – telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz

800 100 100 – helping.org.pl