Zajęcia profilaktyczne w PSP nr 2

ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE

W ZSP PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ Nr 2

w STĄPORKOWIE

Rosnąca liczba zachowań problemowych w grupach dzieci i młodzieży, a także pojawianie się nowych zagrożeń powodują zaburzenia ich prawidłowego rozwoju, wywołują coraz większy niepokój dorosłych. Instytucją, od której oczekuje się rozłożenia parasola ochronnego, jest głównie szkoła. W tym roku szkolnym, tj. 2011/2012 w ZSP Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2 w Stąporkowie, przeprowadzony był program profilaktyczny „Jestem bezpieczny”. Realizacją programu objętych było 300 uczniów z klas 0 - VI. Zajęcia z uczniami przeprowadzone były w miesiącach od grudnia 2011r. do maja 2012r. Tematyka i przebieg zajęć dostosowane były do wieku i możliwości uczniów. Różnego rodzaju zajęcia takie jak: spotkania, warsztaty, spektakle i konkursy, pozwalały na osiągnięcie celów:

• Spopularyzowanie wśród uczniów norm współżycia, poszanowania praw jednostki,
  • Przeciwdziałanie patologiom,
  • Tolerancja wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach,
  • Podniesienie poziomu bezpieczeństwa uczniów.
  • Promocja zdrowego stylu życia
  • Kształtowanie asertywnych postaw, umiejętności mówienia ''nie''
    w sytuacji nacisku grupy
  • Ukazywanie zdrowotnych, społecznych, moralnych, ekonomicznych następstw nałogów

Uważamy, że program profilaktyczny był bardzo potrzebny, gdyż dzieci były żywo zainteresowane tematami, aktywnie brały udział w dyskusjach, pracowały w grupach oraz wyciągały sensowne wnioski. Na zakończenie całego cyklu działań, uczniowie wykonywali w ramach konkursu plastycznego prace na temat: „Co byś zrobił w szkole, rodzinie, otoczeniu, aby poprawić relacje między ludźmi”.. Uczniowie, wszystkie prace wykonywali na lekcjach oraz w domu przy udziale rodziców. Była to również okazja dla rodziców do przeprowadzenia dyskusji ze swoimi dziećmi na ten temat. W konsekwencji w konkursie plastycznym nagrodziliśmy 11 uczniów, a pozostałe dzieci dostały drobne upominki. Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez Wojewódzką Komendę Policji w Kielcach i Urząd Miejski w Stąporkowie.

Podczas realizacji tego programu udało nam się przeprowadzić cykl zaplanowanych spotkań:

• Spotkanie z przedstawicielami Powiatowej Komendy Policji w Końskich
    na temat: „Bezpieczne zachowanie w szkole, w domu, na ulicy” (15.12.2011r.) Klasy 0 – VI
  • Spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Straży Pożarnej
    w Końskich. Tematem było Reagowanie w sytuacjach zagrożenia i udzielanie pomocy” (09.12.2011r.) klasy 0 – VI
  • Spotkanie z przedstawicielem Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach. (14.12.2011r.) klasy 0 –VI
  • Spotkanie z przedstawicielami Powiatowej Komendy Policji w Końskich
    na temat: „Prawnej ochrony dóbr osobistych człowieka, a zwyczaje szkolne” (19.01.2012r.) Klasy III – VI
  • Warsztaty profilaktyczne na temat: „Tytoń, narkotyki, dopalacze – jak się przed tym bronić” – przeprowadzone przez terapeutę ds. uzależnień ze Stowarzyszenia Pomocy „Arka Noego” dla klas V – VI (03.02.12r. i 10.02.12r.)
  • Spotkanie z przedstawicielami Powiatowej Komendy Policji w Końskich
    na temat: „Kibole, blokersi, grupy podwórkowe – co robić jeśli rozpoznasz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do paczki” klasy IV – VI  (08.03.12r.)
  • Spotkanie z przedstawicielami MOPS w Stąporkowie na temat: „Nie jesteś sam – sytuacja osób, które znalazły się w biedzie” klasy III – VI. (27.04.12r.)
  • Warsztaty z Kuratorem zawodowym Sądu Rejonowego wydz. Rodzinnego
    na temat: „Skutki eksperymentów ze środkami uzależniającymi” klasy VI (09.05.12r.)

W ramach działań profilaktycznych, w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2
w Stąporkowie organizowane były również:

• Spektakle teatralne finansowane przez Urząd Miejski: „Bajkowy przekładaniec” i „Poskromienie nieznośnego smoka” dla klas 0 – III, „Szczęście za rogatką” i „Pętla zdarzeń” dla klas IV - VI
  • Warsztaty profilaktyczne przeprowadzane przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Końskich na temat: „Rozwiązywanie konfliktów” w klasach V a, V b, IV a, „Zachowania Agresywne” w klasie V b, „Zły i dobry dotyk, kontakty z osobami obcymi” dla klas III, konsultacje dla rodziców.
  • Spektakl profilaktyczny: „Mówię NIE! – wszystkiemu co złe” (21.10.11r.)
  • Gościnny występ Szkolnego Koła Teatralnego „Zakręcone Zozole” pt. „Złote myśli Ważniaka – papierosom wstęp wzbroniony” – występ z Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze.

Podczas uroczystego apelu w dniu 27 czerwca 2012r. z okazji Dnia dla Prymusa wyróżnionym uczniom w konkursie plastycznym o tematyce profilaktyczny, wręczono nagrody, które sprawiły dzieciom dużo radości.